Seniors awarded scholarships at senior awards night

Principal+David+Heisey+announces+senior+Emily+Boyle+as+valedictorian+and+senior+Kara+Foley+as+salutatorian+at+SPFHSs+senior+awards+night.+The+two+students+achieved+the+highest+grade+point+averages+out+of+the+senior+class.+

Principal David Heisey announces senior Emily Boyle as valedictorian and senior Kara Foley as salutatorian at SPFHS’s senior awards night. The two students achieved the highest grade point averages out of the senior class.

Hannah Simon

photo by Josh Axelrod

Tuesday, May 31. seniors gathered in the auditorium, anxiously awaiting their promised scholarships that would be put toward the payment of their future schools. The night began with a welcome from juniors Sarah Dolan and Lorie Rosado, the emcees of the evening. The girls introduced principal David Heisey to the stage, who in turn, welcomed the valedictorian and salutatorian of the senior class, Emily Boyle and Kara Foley.
Following this introduction, scholarships were given to the awarded students by the presenters of each organization. The event lasted about three hours, spanning from the hours of 7 p.m. to 10 p.m.. Congratulations to those who received scholarships!

  • Scotch Plains-Fanwood High School Valedictorian & Salutatorian – Emily Boyle and Kara Foley
  • Township of Scotch Plains Mayor’s Award – Emily Boyle
  • Borough of Fanwood Mayor’s Award – Shay Blechinger-Slocum
  • Rotary Endeavor Award – Lea Kronsteiner
  • PTA Citizenship Cup – Kaavya Krishna-Kumar
  • SPFEA Scholarships – Katie Acito and Jenni Zakarin
  • George Bryan Memorial Scholarship & Award – Grace Lesce
  • Union County School Nurse’s Association – Allison Gara
  • Fanwood Lions Club Scholarships – Katie Acito, Emily Morris, and Jenni Zakarin
  • SPFHS Italian Club Scholarship – Emily Boyle
  • Scotch Plains-Fanwood Soccer Association Scholarships – Matthew Halpin, Jillian Lapidus, Emily Morris, Dakota Halma, Jessica Vilarino, and Nicholas Giardello
  • Fanwood-Scotch Plains Service League Scholarships – Zoe Rodriguez, Nicholas Stone, Stav Shadmi, George Leichtling, Allison Gara, Gabriela MacPherson, and Lisabeth Kaminoff
  • Trina & Arthur Harrison Memorial Scholarships – Jordan Belford, Gabriella DiLollo
  • Lions Club of Scotch Plains Grausso/Bendel Memorial Scholarship – Jenni Zakarin and Nicholas Stone
  • American Legion School Award – Marquel Taylor
  • Karen & Joseph Franzone Memorial Scholarship – Jenni Zakarin
  • Scotch Plains-Fanwood Veterans of Foreign Wars Post #10122 Award – Nikola Segulin
  • J. Ackerman Coles PTA Carl M. Kumpf Scholarships – Joshua Axelrod and Jessica Vilarino
  • Carol Patten Memorial Scholarship – Matthew Halpin
  • McGinn PTA Mariana Cassidy Excellence Award – Stav Shadmi and Megan Lau
  • Anthony Giannacci Blue Raider Service & Sportsmanship Scholarships – Allison Gara and George Leichtling
  • Gene Schiller Blue Raiders Athletic Club Scholarships – Rebecca Mehorter and Nolan Kearns
  • Keith A. Benovengo Memorial Blue Raider Volunteer Scholarships – Caroline Babis and Nicholas Stone
  • Rotary Garbe Foundation Scholarships – Matthew Auda, Alexander Guevara, and Max Kearns
  • David E. Ringle Memorial Scholarships – Kara Foley and Emily Boyle
  • SPFHS Alumni Association Scholarship – John Marquardt
  • Robert H. Kraus Memorial Scholarship – Wilson Shek
  • Terrill Middle School PTA John C. Foulks Scholarships – Sarah Davis and Richard Dazzo
  • School One James Cerasa Scholarships – Allison Gara
  • Jeffrey Grysko Scholarships – Dakota Halma
  • College Club of Fanwood-Scotch Plains Scholarships and Academic Excellence Award – Annemarie Kearns, Gabriela MacPherson, Rebecca Mehorter, Saleena Nival, Caroline Ringel, and Emily Boyle
  • Scotch Plains-Fanwood Chapter of UNICO Scholarships & Brian Piccolo Awards – Margeret DeSantis, Samantha Gorman, Caroline Babis, and Jake Longo
  • Brunner School PTA Scholarships – Jonathan Kriney and Courtney Dreyfus
  • Dr. Albert DeSousa Memorial Scholarship – Samiksha Vittalraj
  • Katherine Newcomer Memorial Scholarship – Emily Morris
  • Jim Alfano Memorial Scholarship – Gabriella MacPherson
  • Adrian Andrews Memorial Scholarship – Erin O’Connor
  • Joan & Robert Gordon Memorial Scholarships – Rebecca Mehorter and Joseph Griffith
  • Scotch Plains-Fanwood Ice Hockey Association Scholarship – Michael Wright
  • Park Middle School PTA McTB Scholarships – Geneva Rata and Daniel Zheng
  • Tom Montagna (Follow Your Dreams) Scholarship – Mark Mital
  • George Voget Memorial Scholarship – Mary Catherine Stovall and Michael Wright
  • Jeffrey Spring Memorial Scholarship – Allie Busa
  • Girl Scout Scholarship – Jacqueline Gallo
  • Evergreen School PTA Kehs-Aakjer Memorial Scholarship – Caroline Ringel
  • Dr. Beverlee Kaminetzky Scholarship – Sabrina Khan
  • Mary Giraud Memorial Scholarship – Abraham Elseht
  • William Mullin Memorial Scholarship – Mariel Weigel
  • Ethel Perkins Memorial Scholarship – Noah Bernstein
  • PTA Council Manya S. Ungar Scholarships – Shona Jain and Mary Catherine Stovall
  • Dr. Carol Choye Scholarship – Shay Blechinger-Slocum
  • Health & Wellness Scholarship – Samantha Broders
  • Scotch Plains-Fanwood Baseball League Scholarship – Nicholas Stone
  • Robert Adams, Jr. PTA Scholarship – Brett Mayerson
  • Dr. Terry K. Riegel PTA Scholarship – Bridget Van Natta
  • Greater Westfield Area Chamber of Commerce Foundation Scholarship – Nicholas Stone
  • Fanwood PBA Local 123 Athletic Scholarships – Nicholas Stone and Kelly Magrino
  • Henry F. McFarlin Memorial Scholarship – Nancy Canevari
  • Garwood Fire Department & Ladies Auxiliary Award – Bridget Van Natta
  • Scotch Plains Business & Professional Association Scholarships – Jenni Zakarin, Mariel Sass, and Mercy Villacis
  • SPBPA Ray Pardon Memorial Scholarship – Rohan Suresh
  • Dr. Richard W. Dobyns Rotary Turn Around Award – Rachel Gudowitz
  • Adele deLeeuw Scholarship Fund – Rebecca Mehorter
  • School Spirit Award – Caroline Babis